• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/karaburunhaber
Hava Durumu
Anlık
Yarın
23° 29° 15°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.08204.0983
Euro4.98275.0027

Bozköy

Bilinen geçmişi itibariyle en eski köylerimizden birisi olan Bozköy(eski adıyla Boz) günümüzde en çok göç veren ve yaşlı nüfusun en yoğun olduğu köydür. 1891 Salnamelerinde nüfusu 302, 1935 de ise 248 olarak kayıtlıdır. Türklerle birlikte yabancıların da oturdukları gene kayıtlarda yer almaktadır.

Bozköy içinde gerçekten çok orjinal taşlara sahip tarihi evler, Çeşme, Cami ve gene çok eski mezar taşlarına sahip eski bir mezarlık bulunmaktadır. Gerek tarımsal değeri ve gerekse doğal güzelliği ile Uzundere Vadisi gerçek bir cennet parçasıdır. Akçakilise Mevkii ise tarımsal değeri yanında çok güzel koyları ve plajlarıyla iyi bir turizm potansiyeline sahiptir. Gene bu mevkide Akdeniz Foku Mağarası bulunmaktadır.

Nergiz ve Sümbül en önemli ürünlerdir. Gene Bozköy' de narenciye, zeytin ve hayvancılık köyün geçim kaynaklarını oluşturur.Eskiden yarımadanın en önemli bağcılık merkezlerinden biri olan Bozköy bugün bu özelliğini tamamen yitirmiş, göçlerle gelen genç nüfus azlığı köye olumsuz yansımıştır.Kaynak www.karaburun.bel.tr

Muhtar : Taner Baba

Telefon No. : 735 43 77

Nüfus : 176

İlçe Merkezine Uzaklığı : 7 km.